آش امام قزوین

 آش امام قزوین، یا همان آش امام سجاد است که به آن آش ماش یا‌ آش بلغور هم گفته می‌شود چون در طرز تهیه آن از حبوبات و بلغور استفاده می‌شود. این آش را معمولا در مراسم مذهبی تهیه می‌‌کنند و البته مناسب زمستان هم است.آش امام در ماه مبارک رمضان در همه جای شهر قزوین پخته می شود. آش امام قزوین به عنوان یکی از نمادهای ماه رمضان برای مردمان شهر قزوین می باشد.

این آش در شهر های دیگر به شله قلمکار معروف هست. از آش امام در روزهای سوگواری بیشتر استفاده می شود و به عنوان نذری دادن در ماه رمضان رواج دارد. با شادی پز برای آموزش و نحوه پخت این آش خوشمزه همراه شوید.

مواد لازم برای تهیه آش امام قزوین:

 1. برنج یک ونیم پیمانه
 2. گوشت گوسفندی ۸۰۰ گرم
 3. آب گوشت دو پیمانه
 4. پیاز داغ به میزان لازم
 5. پیاز درشت یک عدد
 6. ماش یک پیمانه
 7. بلغور یک پیمانه
 8. عدس یک پیمانه
 9. لوبیا چشم بلبلی یک پیمانه
 10. لوبیا قرمز یک پیمانه
 11. فلفل سبز یک یا دو عدد
 12. دارچین یک قاشق مربا خوری
 13. روغن مایه به مقدار لازم
 14. نمک، فلفل، زردچوبه و دارچین به مقدار لازم
 15. آب به مقدار لازم
 16. روغن مایه به مقدار لازم

طرز تهیه آش امام قزوین:

برای پخت آش امام قزوین ابتدا تمامی حبوبات را شسته و در یک ظرف خیس می کنید. به مدت یک شب استراحت می دهید و در این مدت یکی دوبار آب حبوبات را عوض می کنید. برنج و بلغور را در ظرفی جداگانه خیس می کنید.

گوشت را به همراه پیاز نگینی شده و کمی زردچوبه و روغن مایه در یک قابلمه مناسب تفت می دهید و آب را به ترکیب گوشت و پیاز به همراه ادویه های مورد نیاز در دستور اضافه می کنید. زمان می دهید به مدت ۲ تا ۳ ساعت که کاملا گوشت پخته و نرم شود.

حبوبات آماده سازی شده را در یک قابلمه مناسب ریخته به مقدار کافی آب میرزید. زمان می دهید به مدت ۴۰ دقیقه که کمی حبوبات بپزد. برنج و بلغور را هم به صورت جدا گانه نیم پز می کنید و کنار می گذارید در این فاصله گوشت پخته شده را از قابلمه در می آورید، و ریش ریش می کنید.

بعد از گذشت مدت زمان پخت حبوبات، برنج و بلغور را به همراه گوشت ریش ریش شده و به مقدار دو پیمانه آب گوشت را به آش امام اضافه می کنید. کمی هم میزنید و می چشید که در صورت نیاز ادویه های لازم را اضافه کنید. فلفل سبز را در این مرحله به آش اضافه می کنید در صورت تمایل.

بعد از گذشت یک ساعت از پخت آش، آش امام قزوین آماده است در ظرف مورد نظر کشیده و به همراه دارچین و پیاز داغ و نعنا داغ به هر نوعی که میپسندید تزئین کنید.

نکات تکمیلی طرز تهیه آش امام قزوین:

 • آش امام هر چه بیشتر حبوباتش بپزد بهتر است. اما اگر عجله داشتید ۱ ساعت پخت می تواند خوب باشد.
 • پیازی که در داخل آش امام استفاده می شود را خیلی سرخ نمی کنیم.
 • معمولا برای تهیه آش امام از همین دستور سنتی استفاده می کنند.
 • اگر تصمیم به تهیه آش امام گرفتید برای مصرف خودتان و نه مهمانی، در صورت نبود هر کدام از حبوبات می توانید آن را حذف کنید.
 • در بسیاری از مناطق در آش امام سبزی هم استفاده می کنند، در صورت تمایل می توانید انجام دهید ولی در دستور اصلی اینگونه نمی باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *