بابا غنوش

باباغنوش ، یکی از غذاهای معروف و سنتی کشور لبنان است که به خاطر طعم خوبش در میان مردم ایران هم از جایگاه ویژه ای برخوردار است. طعم این غذا به دلیل اینکه در آن از بادمجان کبابی استفاده می شود.غذای بابا غنوش یا بابا گانوش یکی از پیش غذاهای بسیار محبوب است که علاوه بر طعم و مزه خوبی که دارد بسیا مقوی نیز می باشد.

این غذا در خاورمیانه بسیار پر طرفدار است و شباهت زیادی به حمص دارد. غذاهای عربی، عطر و طعم خوبی دارند و اغلب با ذائقه ما ایرانیان هم سازگار هستند؛ و در کشور ما هم به فراوانی طبخ می شود.

در ادامه اموزش های غذایی ملل و کشور لبنان در سایت شادی پز برای آموزش و پخت این غذای لبنانی همراه شوید.

مواد لازم برای تهیه بابا غنوش:

 1. بادمجان شش عدد متوسط
 2. ارده دو قاشق غذاخوری
 3. سیر شش حبه
 4. پیازچه چهار عدد
 5. روغن زیتون چهار قاشق غذاخوری
 6. لیمو ترش یک عدد
 7. نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

طرز تهیه بابا غنوش:

برای شروع درست کردن بابا غنوش ،بادمجان ها را با پوست می شویید ، سپس روی شعله گاز یا منقل ذغال کباب می کنیم تا کاملا مغز پخت شوند. اگر طعم دودی بادمجان را دوست ندارید برای کباب کردن بادمجان ها می توانید از فر یا توستر استفاده کنید.

پس از اینکه کار کباب کردن بادمجان ها به پایان رسید، داخل یک ظرف بزرگ مقداری آب سرد می ریزید و بادمجان های کباب شده را به مدن ۵ دقیقه درون آب سرد قرار می دهید، سپس بادمجان ها را از آب خارج کرده و پوست می گیرید.

پس از پوست گرفتن بادمجان ها، انها را چند دقیقه در آبکش قرار می دهید تا  آب اضافی شان خارج شود. در ادامه بادمجان ها را به همراه ارده، سیر، پیازچه، روغن زیتون، آب لیمو ترش و مقداری نمک و فلفل سیاه داخل مخلوط کن یا میکسر می ریزید.

مواد را به خوبی میکس می کنید تا شبیه پوره شود. اگر میکسر در دسترس ندارید می توانید مواد را با گوشتکوب بکوبید تا یکدست شوند. در پایان بابا غنوش را در ظرف مورد نظرمان می ریزیمد و با روغن زیتون و دانه های انار تزیین می کنید. نوش جان

نکات تکمیلی طرز تهیه بابا غنوش :

 • برای اینکه بابا غنوش خامه‌ای و یا لطیف باشد نیازمند انتخاب بادامجانهای خوب است. بادمجان خوب باید پوست نازکی داشته و سفت داشته باشند اما وقتی که آنها را فشار می‌دهید روی آنها اثر داشته باشد. بادمجانها باید سنگین باشند اما سایزشان بزرگ نباشد.
 • در این پیش غذا می توانید از مقداری جعفری خرد شده نیز استفاده کنید.
 • کبابی کردن بادمجان روی زغال ممکن است دشوار به نظر بیاید، واقعا قرار دادن بادمجانها روی منقل و چرخاندن مرتب آنها آسان است بنابراین همه طرف بادمجان کباب می‌شود.
 • در اغلب دستورها به شما می‌گویند که قبل از قرار دادن بادمجان روی توری گریل، آن را سوراخ کنید اما من متوجه شدم که اگر پوست آن را دست نزنید، پوست در جای خود باقی خواهند ماند در همان حال گوشت بادمجان درون آن جمع می‌شود. به این روش هرگز بادمجان من پف نخواهد زد و از هم نخواهد پاشید. من نمی‌دانم چه اصراری است که پوست بادمجان را قبل از گریل کردن سوراخ کنند در حالی که همین که بادمجان خنک شد خیلی راحت پوست آن از گوشت داخلش جدا می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *