ته چین ماهی

مواد لازم برای تهیه ته چین ماهی :

-ماهی بدون استخوان نیم کیلو

-ماست شیرین یک لیوان

-زعفران نصف ق.چایخوری

-سیر دو حبه

-آب نارنج ۴ ق.غذاخوری

-گشنیز خرد شده نصف لیوان

-روغن کنجد نصف لیوان

-نمک و فلفل به میزان لازم

-زرده تخم مرغ سه عدد

ته چین یک غذای ایرانی است که از مخلوط انواع گوشت و برنج ، ماست ، زعفران ، و تخم مرغ درست می شود . ته چین در بین غذا های ایرانی به خاطر شکل و فرم زیبایش از جمله غذا های رسمی و مناسب مهمانی هاست ، که از دو بخش تشکیل شده است اول قشر کلفت ته دیگ زعفرانی که مقداری گوشت در ان قالب گیری شده است ،دوم چلو سفید که روی ته دیگ ریخته می شود وهنگام کشیدن غذا زیر ته دیگ یا کنار آن قرار می گیرد.

ته چین - ماهی

دستور تهیه ته چین ماهی

طرز تهیه:

آشپزان محترم برای شروع کار ماهی را با سیر و آب نارنج و نصف استکان روغن کنجد کمی آپز می کنین (در صورت دلخواه می تونید سرخ کنین) برنج رو می جوشونین و آبکش می کنین بعد زرده تخم مرغ را باهمزن بزنین تا نرم و سفید بشه و بعد ماست و زعفرون رو با هم مخلوط کنین و به زرده تخم مرغ اضافه کنین .

در ادامه برنج را هم به این مخلوط اضافه کنین و به هم بزنین ،نصف روغن رو در قابلمه ای جداگانه داغ کنین سپس مقداری از مخلوط برنج را کف قابلمه بریزین . سیر را از ماهی جداکنین و گوشت ماهی را روی برنج بزارین و بعد دوباره برنج بریزین این کارو ادامه بدید تا همه مواد شما تموم بشه ، بعد از ریختن برنج و ماهی  کمی گشنیز هم روی ان بپاشین .

بعد از این که مواد شما تموم شد اونو مث برنج دم کنین و هنگامی که ته آن طلایی شد آن را در ظرفی برگردونین . و به سلیقه خودتون تزیین کنین ، برای مثال می تونین از قطعات ماهی سرخ شده و یا ماست چکیده رو ته چین استفاده کنین.

ته چین -ماهی

طرز تهیه ته چین ماهی

نکات تکمیلی :

  • برای تهیه این ته چین می توانید از انواع ماهی استفاده کنین مثل قزل آلا ، سفید ،کپور و….
  • در مایع این ته چین می توانید به جای روغن کنجد از روغن زیتون و یا روغن مایع استفاده نمایید .
  • برای سبزی لای ته چین علاوه بر گشنیز در صورت دلخواه و به ذائقه خودتان می توانید از جعفری یا شوید نیز استفاده نمایید. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *